FOKUS 8W neliö musta DALI / Push dim
DALI- ohjattava tai painonappi himmennettävä valaisin, joka on varustettu uusimman Dali-järjestelmän Dali-2 liitäntälaiteella.
FOKUS- alasvalot mahdollistavat yleisvalaistuksen lisäksi kohdevalaistuksen esimerkiksi vinokatoissa. Suunnattavan alasvalon eli spotin valokeila on suunnattavissa akselinsa ympäri n. 30 astetta suuntaansa. Valaisin on himmennettävä ja IP65-luokiteltu, soveltuu kosteisiin tiloihin. Valon avautumiskulma on 36°. Kaksi värilämpöä, 3000K tai 4000K.
Valaisimet ovat ketjutettavissa virtalähteen jousiliittimillä. Ketjutettaessa asennustilan vaatimus 65 mm. MMJ- johdotukseen soveltuvassa virtalähteessä on asentamista nopeuttava painettava vedonpoisto. Neliskanttinen valo voi olla työläs asentaa, jos asennusaukko täytyy tehdä neliön malliseksi. Tämän valaisimen asennusaukko on pyöreä. Vaatimus neliön mallisesta valaisimesta ei tarkoitakaan lisätyötä asennettaessa.
Saatavana runko myös pyöreän muotoisena. Toinen värivaihtoehto valkoinen.
| Nimi | FOKUS 8W neliö musta DALI / Push dim |
|---|---|
| Tuotekoodi | JPL-SAN80M-8W-DALI |
| Sähkönumero | 4291612 (3000K), 4291613 (4000K) |
| Teho | 8W |
| Värilämpö | 3000K, 4000K |
| Valon määrä @3000K | 770 lumen |
| Valotehokkuus | 103 lumen/W (4000K), 96 lumen/W (3000K) |
| Halkaisija | 80mm*80mm |
| Asennusaukko | 68-72mm pyöreä |
| Korkeus | 30mm |
| Upotetun osan korkeus | 28mm |
| Rungon materiaali | Alumiini |
| Rungon väri | Musta |
| Kotelointiluokka | IP65 |
| Suojausluokka | II |
| Käyttöikä L70B10 | >100 000h Ta 45°C |
| Käyttöikä L80B10 | 68 000h Ta 45°C |
| Valovirran alenema | 68 000h L80 |
| Valonlähde | kiinteä LED |
| Värintoistoindeksi | CRI>80 |
| Valon avautumiskulma | 36° |
| Kallistuskulma | 30° |
| Ohjaustapa | DALI, PUSH-DIM |
| Virtalähde | Erillinen, kuuluu toimitukseen |
| Virtalähteen tyyppi | Vakiovirta |
| Ketjutettava | Kyllä, Vaatii asennustilaa 65mm |
| Virtalähde kotelointiluokka | IP20 |
| Liitintyyppi | Jousiliitin |
| Liitäntä | 5×0.5-2.5mm |
| Käyttöjännite | 230VAC |
| Verkkotaajuus | 50Hz |
| Tehokerroin | 0.9 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja B10 | 62 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja B16 | 102 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja B20 | 127 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja C10 | 105 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja C16 | 170 |
| Enimmäismäärä / johdonsuoja C20 | 212 |